Renesas Electronics America R5F101GJANA#U0
R5F101GJANA#U0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F101GJANA#U0
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH
Datasheet Download
R5F101GJANA#U0.pdf
Availability of R5F101GJANA#U0
QUANTITY
R5F101GJANA#U0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F101GJANA#U0
Internal Part NumberEIS-R5F101GJANA#U0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-HWQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F101GJANA#U0
Related LinksR5F101G, R5F101GJANA#U0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F101GJANA#U0 Details Description
Related parts for R5F101GJANA#U0
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO204AR datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 512K FLASH 100QFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 120MA 13.5 OHM datasheet.pdf
60707-19 REAR PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
GLZ GLOBAL LIMIT SW SIDE datasheet.pdf
TXRX ASK/FSK 433/868MHZ 48QFN datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 400MA 250 MOHM SMD datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 20C SHLD 300V datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf