Renesas Electronics America R5F10EBDANA#U0
R5F10EBDANA#U0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F10EBDANA#U0
Brief Description
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 32HWQFN
Datasheet Download
R5F10EBDANA#U0.pdf
Availability of R5F10EBDANA#U0
QUANTITY
R5F10EBDANA#U0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F10EBDANA#U0
Internal Part NumberEIS-R5F10EBDANA#U0
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesRL78/G1A
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size48KB (48K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 18x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-HWQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F10EBDANA#U0
Related LinksR5F10EB, R5F10EBDANA#U0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F10EBDANA#U0 Details Description
Related parts for R5F10EBDANA#U0
IC ADC 10BIT 8CHAN I2C 20TSSOP datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 44POS SGL END 6" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
FUSE 200A 1250V 1TN/110 AR CU datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV N750 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
DIODE GPP 2A 200V KBPM datasheet.pdf
CONN 34POS 0.8MM SMT datasheet.pdf