Renesas Electronics America R5F21142SP#W4
R5F21142SP#W4 picture photo
Mfg. Part Number
R5F21142SP#W4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP
Datasheet Download
R5F21142SP#W4.pdf
Availability of R5F21142SP#W4
QUANTITY
R5F21142SP#W4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F21142SP#W4
Internal Part NumberEIS-R5F21142SP#W4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesR8C Family Overview
R8C CPU Core Architecture
Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFlasher Series of Production Tools
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesR8C/1x/14
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorR8C
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivitySIO, SSU, UART/USART
PeripheralsLED, POR, Voltage Detect, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case20-LSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-LSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F21142SP#W4
Related LinksR5F211, R5F21142SP#W4 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F21142SP#W4 Details Description
Related parts for R5F21142SP#W4
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 2008 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16G/CDP16S datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT 3A PCB PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL DF62 WIRE ANVIL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 50POS datasheet.pdf