Renesas Electronics America R5F21336MDFP#V0
R5F21336MDFP#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F21336MDFP#V0
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP
Datasheet Download
R5F21336MDFP#V0.pdf
Availability of R5F21336MDFP#V0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R5F21336MDFP#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F21336MDFP#V0
Internal Part NumberEIS-R5F21336MDFP#V0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN Design/SpecificationR8C/M16C Material Change 15/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesR8C/3x/33M
PackagingTray
Core ProcessorR8C
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SIO, SSU, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, Voltage Detect, WDT
Number of I/O27
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F21336MDFP#V0
Related LinksR5F2133, R5F21336MDFP#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F21336MDFP#V0 Details Description
Related parts for R5F21336MDFP#V0
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf