Renesas Electronics America R5F21367CNFA#V0
R5F21367CNFA#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F21367CNFA#V0
Brief Description
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
R5F21367CNFA#V0.pdf
Availability of R5F21367CNFA#V0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R5F21367CNFA#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F21367CNFA#V0
Internal Part NumberEIS-R5F21367CNFA#V0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN Design/SpecificationR8C/M16C Material Change 15/May/2013
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesR8C/3x/36C
PackagingTray
Core ProcessorR8C
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SIO, SSU, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, Voltage Detect, WDT
Number of I/O59
Program Memory Size48KB (48K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F21367CNFA#V0
Related LinksR5F2136, R5F21367CNFA#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F21367CNFA#V0 Details Description
Related parts for R5F21367CNFA#V0
RELAY REED 4PST 500MA 24V datasheet.pdf
CABLE KEYBRD 6 PIN DIN 2M PS/2 datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 15GLD datasheet.pdf
FILTER CAP 47000PF 2A 50V 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP VF R-R LP 60MA 8LFCSP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 1MM 36POS datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 18"X72 datasheet.pdf
IMEDIA CHASSIS FOR IMCV CNVRTR datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 22POS 2.54 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.13A 87 MOHM datasheet.pdf