Renesas Electronics America R5F2LA66ANFP#30
R5F2LA66ANFP#30 picture photo
Mfg. Part Number
R5F2LA66ANFP#30
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
R5F2LA66ANFP#30.pdf
Availability of R5F2LA66ANFP#30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R5F2LA66ANFP#30 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F2LA66ANFP#30
Internal Part NumberEIS-R5F2LA66ANFP#30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFlasher Series of Production Tools
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesR8C/Lx/A6A
PackagingTray
Core ProcessorR8C
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SIO, SSU, UART/USART
PeripheralsLCD, POR, PWM, Voltage Detect, WDT
Number of I/O56
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LFQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F2LA66ANFP#30
Related LinksR5F2LA6, R5F2LA66ANFP#30 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F2LA66ANFP#30 Details Description
Related parts for R5F2LA66ANFP#30
IC DUAL EIA-232 DRVR/RCVR 16SOIC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 152POS Z-PACK VERT datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
BOARD BASE STM32F4 DISCOVERY datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf