Renesas Electronics America R5F562T6EDFF#V3
R5F562T6EDFF#V3 picture photo
Mfg. Part Number
R5F562T6EDFF#V3
Brief Description
IC MCU FLASH
Datasheet Download
R5F562T6EDFF#V3.pdf
Availability of R5F562T6EDFF#V3
QUANTITY
R5F562T6EDFF#V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F562T6EDFF#V3
Internal Part NumberEIS-R5F562T6EDFF#V3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesRX600
PackagingTray
Core ProcessorRX
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityI²C, LIN, SCI, SPI
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O44
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b, 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F562T6EDFF#V3
Related LinksR5F562T, R5F562T6EDFF#V3 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F562T6EDFF#V3 Details Description
Related parts for R5F562T6EDFF#V3
RES SMD 261 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SW DIP SPST HALF PITCH 10POS 24V datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/32 X 1/2" BLK datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf