Renesas Electronics America R5S72030W200FP
R5S72030W200FP picture photo
Mfg. Part Number
R5S72030W200FP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 240QFP
Datasheet Download
R5S72030W200FP.pdf
Availability of R5S72030W200FP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R5S72030W200FP Order Process
Ship out your order
Specifications of R5S72030W200FP
Internal Part NumberEIS-R5S72030W200FP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7200
PackagingTray
Core ProcessorSH2A-FPU
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, I²C, SCI, SSI, SSU, USB
PeripheralsDMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O82
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size80K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-QFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5S72030W200FP
Related LinksR5S7203, R5S72030W200FP Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5S72030W200FP Details Description
Related parts for R5S72030W200FP
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES WW 1W 1.6 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
1 XRSV M12 D-CODING PCRAIGHT OVE datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 5% 1250VDC RAD datasheet.pdf