Renesas Electronics America R5S72624P144FP#UZ
R5S72624P144FP#UZ picture photo
Mfg. Part Number
R5S72624P144FP#UZ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LQFP
Datasheet Download
R5S72624P144FP#UZ.pdf
Availability of R5S72624P144FP#UZ
QUANTITY
R5S72624P144FP#UZ Order Process
Ship out your order
Specifications of R5S72624P144FP#UZ
Internal Part NumberEIS-R5S72624P144FP#UZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7260
PackagingTray
Core ProcessorSH2A-FPU
Core Size32-Bit
Speed144MHz
ConnectivityI²C, SCI, SD, SIO, SPI, USB
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O89
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size640K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case176-LQFP
Supplier Device Package176-LFQFP (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5S72624P144FP#UZ
Related LinksR5S72624, R5S72624P144FP#UZ Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5S72624P144FP#UZ Details Description
Related parts for R5S72624P144FP#UZ
BOX HEADER 2.54MM MALE STR 26POS datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BLT 5.08/05/180LR SN OR datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ48B PG36 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 40POS datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
GT 12C 12#12 SKT PLUG datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf