| Internal Part Number | EIS-R5S72660W144FP#V0 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 144MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, IEBus, SCI, SIO, SPI, USB | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 80 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 1.5M x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.15 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 6x10b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |