Renesas Electronics America R5S72681W266FP#V0
R5S72681W266FP#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5S72681W266FP#V0
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LFQFP
Datasheet Download
R5S72681W266FP#V0.pdf
Availability of R5S72681W266FP#V0
QUANTITY
R5S72681W266FP#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5S72681W266FP#V0
Internal Part NumberEIS-R5S72681W266FP#V0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7260
PackagingTray
Core ProcessorSH2A-FPU
Core Size32-Bit
Speed266MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IEBus, SCI, SIO, SPI, USB
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O111
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size2.5M x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case208-LQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5S72681W266FP#V0
Related LinksR5S72681, R5S72681W266FP#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5S72681W266FP#V0 Details Description
Related parts for R5S72681W266FP#V0
QKE II FEMALE datasheet.pdf
SENS 3000PSI 5/8" 7/16-20-2B 5V datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8WSON datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ADAPTER HAN 6B - D-SUB 15 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf