Powerex Inc. R6002025XXYA
R6002025XXYA picture photo
Mfg. Part Number
R6002025XXYA
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 2KV 250A DO205
Datasheet Download
R6002025XXYA.pdf
Availability of R6002025XXYA
QUANTITY
R6002025XXYA Order Process
Ship out your order
Specifications of R6002025XXYA
Internal Part NumberEIS-R6002025XXYA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V (2kV)
Current - Average Rectified (Io)250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)11µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6002025XXYA
Related LinksR60020, R6002025XXYA Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R6002025XXYA Details Description
Related parts for R6002025XXYA
RES SMD 390 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 4A 240VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 6POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS RT ANG PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1-50' BLUE datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf