Powerex Inc. R6002425XXYA
R6002425XXYA picture photo
Mfg. Part Number
R6002425XXYA
Brief Description
DIODE GEN PURP 2.4KV 250A DO205
Datasheet Download
R6002425XXYA.pdf
Availability of R6002425XXYA
QUANTITY
R6002425XXYA Order Process
Ship out your order
Specifications of R6002425XXYA
Internal Part NumberEIS-R6002425XXYA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2400V (2.4kV)
Current - Average Rectified (Io)250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)11µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2400V
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6002425XXYA
Related LinksR60024, R6002425XXYA Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R6002425XXYA Details Description
Related parts for R6002425XXYA
GROMMET EDGE SLOT NYLON NATURAL datasheet.pdf
CABLE 5POS STRAIGHT PLUG 5M datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 40V 100MA SC59 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
IC MMIC HBT MULTIPLIER X8 24QFN datasheet.pdf
BUSS FUSE PULLER datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf