Powerex Inc. R6002625XXYA
R6002625XXYA picture photo
Mfg. Part Number
R6002625XXYA
Brief Description
DIODE GEN PURP 2.6KV 250A DO205
Datasheet Download
R6002625XXYA.pdf
Availability of R6002625XXYA
QUANTITY
R6002625XXYA Order Process
Ship out your order
Specifications of R6002625XXYA
Internal Part NumberEIS-R6002625XXYA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2600V (2.6kV)
Current - Average Rectified (Io)250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)11µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2600V
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6002625XXYA
Related LinksR60026, R6002625XXYA Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R6002625XXYA Details Description
Related parts for R6002625XXYA
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1.1A 152 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
C/A 50/125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 16POS DL BLACK datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
10UF 250V 10X30MM 85C 15000H datasheet.pdf