Rohm Semiconductor R6006ANDTL
R6006ANDTL picture photo
Mfg. Part Number
R6006ANDTL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 6A CPT
Datasheet Download
R6006ANDTL.pdf
Availability of R6006ANDTL
QUANTITY
R6006ANDTL Order Process
Ship out your order
Specifications of R6006ANDTL
Internal Part NumberEIS-R6006ANDTL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.2 Ohm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds460pF @ 25V
Power - Max40W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageCPT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6006ANDTL
Related LinksR6006, R6006ANDTL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
R6006ANDTL Details Description
Related parts for R6006ANDTL
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SNT-4A datasheet.pdf
FERRITE CHIP 47 OHM 200MA 0201 datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 50W TO204AD datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf