Rohm Semiconductor R6006ANDTL
R6006ANDTL picture photo
Mfg. Part Number
R6006ANDTL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 6A CPT
Datasheet Download
R6006ANDTL.pdf
Availability of R6006ANDTL
QUANTITY
R6006ANDTL Order Process
Ship out your order
Specifications of R6006ANDTL
Internal Part NumberEIS-R6006ANDTL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.2 Ohm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds460pF @ 25V
Power - Max40W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageCPT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6006ANDTL
Related LinksR6006, R6006ANDTL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
R6006ANDTL Details Description
Related parts for R6006ANDTL
MOSFET N-CH 20V 2.5A CHIPFET datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT MOM 1A 30V datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K SGL 8-MSOP datasheet.pdf
XFRMR 5V 13.5W 77.4UH POE EP13 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf