Powerex Inc. R6031222PSYA
R6031222PSYA picture photo
Mfg. Part Number
R6031222PSYA
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 220A DO205
Datasheet Download
R6031222PSYA.pdf
Availability of R6031222PSYA
QUANTITY
R6031222PSYA Order Process
Ship out your order
Specifications of R6031222PSYA
Internal Part NumberEIS-R6031222PSYA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)220A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.75V @ 800A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-45°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6031222PSYA
Related LinksR60312, R6031222PSYA Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R6031222PSYA Details Description
Related parts for R6031222PSYA
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 24POS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT 100A, 150A, 200A datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
GRAY EPOXY ADHESIVE 200 ML datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.2A 125 MOHM datasheet.pdf