Powerex Inc. R7221206HSOO
R7221206HSOO picture photo
Mfg. Part Number
R7221206HSOO
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 650A DO200AB
Datasheet Download
R7221206HSOO.pdf
Availability of R7221206HSOO
QUANTITY
R7221206HSOO Order Process
Ship out your order
Specifications of R7221206HSOO
Internal Part NumberEIS-R7221206HSOO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)650A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.05V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1200V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R7221206HSOO
Related LinksR72212, R7221206HSOO Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R7221206HSOO Details Description
Related parts for R7221206HSOO
RES SMD 16.5K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 10POS TIN WW datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPDT 16WQFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8DIP datasheet.pdf
RES 1.52K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf