Powerex Inc. R7221605CSOO
R7221605CSOO picture photo
Mfg. Part Number
R7221605CSOO
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 500A DO200AB
Datasheet Download
R7221605CSOO.pdf
Availability of R7221605CSOO
QUANTITY
R7221605CSOO Order Process
Ship out your order
Specifications of R7221605CSOO
Internal Part NumberEIS-R7221605CSOO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)500A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.25V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1600V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R7221605CSOO
Related LinksR72216, R7221605CSOO Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R7221605CSOO Details Description
Related parts for R7221605CSOO
CAP FILM 220PF 5% 16VDC 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMA datasheet.pdf
TRANS PNP 200V 2A E-LINE datasheet.pdf
RES MO 1/2W 143 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SYNCHROSCOPE datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf