KEMET R75QI2470500EJ
R75QI2470500EJ picture photo
Mfg. Part Number
R75QI2470500EJ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
R75QI2470500EJ.pdf
Availability of R75QI2470500EJ
QUANTITY
R75QI2470500EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of R75QI2470500EJ
Internal Part NumberEIS-R75QI2470500EJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR75
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.535" (13.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R75QI2470500EJ
Related LinksR75QI24, R75QI2470500EJ Datasheet, KEMET Distributor
R75QI2470500EJ Details Description
Related parts for R75QI2470500EJ
BATTERY PK S-HD 12.0V D SZ ZINC datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ3 1.97" datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10PS 3.5MM STR PCB datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK TO SMA JACK datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 48TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf