KEMET R76QD0220SE00J
R76QD0220SE00J picture photo
Mfg. Part Number
R76QD0220SE00J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
R76QD0220SE00J.pdf
Availability of R76QD0220SE00J
QUANTITY
R76QD0220SE00J Order Process
Ship out your order
Specifications of R76QD0220SE00J
Internal Part NumberEIS-R76QD0220SE00J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR76
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.319" (8.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R76QD0220SE00J
Related LinksR76QD02, R76QD0220SE00J Datasheet, KEMET Distributor
R76QD0220SE00J Details Description
Related parts for R76QD0220SE00J
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 6-DFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf