KEMET R76TN3100SE40K
R76TN3100SE40K picture photo
Mfg. Part Number
R76TN3100SE40K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
R76TN3100SE40K.pdf
Availability of R76TN3100SE40K
QUANTITY
R76TN3100SE40K Order Process
Ship out your order
Specifications of R76TN3100SE40K
Internal Part NumberEIS-R76TN3100SE40K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package360
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR76
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R76TN3100SE40K
Related LinksR76TN31, R76TN3100SE40K Datasheet, KEMET Distributor
R76TN3100SE40K Details Description
Related parts for R76TN3100SE40K
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
MOD CABLE 25FT COILED datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V T/H datasheet.pdf