KEMET R79MC2100AA40J
R79MC2100AA40J picture photo
Mfg. Part Number
R79MC2100AA40J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
R79MC2100AA40J.pdf
Availability of R79MC2100AA40J
QUANTITY
R79MC2100AA40J Order Process
Ship out your order
Specifications of R79MC2100AA40J
Internal Part NumberEIS-R79MC2100AA40J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR79
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.299" (7.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R79MC2100AA40J
Related LinksR79MC21, R79MC2100AA40J Datasheet, KEMET Distributor
R79MC2100AA40J Details Description
Related parts for R79MC2100AA40J
IC COUNTER BIDIRECT 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO34 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf
SERIAL CONVERTER, PANEL MOUNT, N datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf