KEMET R82DC4100CK60K
R82DC4100CK60K picture photo
Mfg. Part Number
R82DC4100CK60K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
R82DC4100CK60K.pdf
Availability of R82DC4100CK60K
QUANTITY
R82DC4100CK60K Order Process
Ship out your order
Specifications of R82DC4100CK60K
Internal Part NumberEIS-R82DC4100CK60K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR82
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.398" (10.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R82DC4100CK60K
Related LinksR82DC41, R82DC4100CK60K Datasheet, KEMET Distributor
R82DC4100CK60K Details Description
Related parts for R82DC4100CK60K
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC CTRLR PWM SMPS OVP OCP 8SOIC datasheet.pdf
IC POWER/CURRENT MONITOR 12MSOP datasheet.pdf
LEVER TYPE FUSE TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
50 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf