KEMET R82EC3100SH70J
R82EC3100SH70J picture photo
Mfg. Part Number
R82EC3100SH70J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
R82EC3100SH70J.pdf
Availability of R82EC3100SH70J
QUANTITY
R82EC3100SH70J Order Process
Ship out your order
Specifications of R82EC3100SH70J
Internal Part NumberEIS-R82EC3100SH70J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR82
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R82EC3100SH70J
Related LinksR82EC31, R82EC3100SH70J Datasheet, KEMET Distributor
R82EC3100SH70J Details Description
Related parts for R82EC3100SH70J
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 7W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC DECODER VID SDTV/HDTV 100LQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf