Omron R87F-A4A15MP
R87F-A4A15MP picture photo
Mfg. Part Number
R87F-A4A15MP
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38MM 200VAC TERM
Datasheet Download
R87F-A4A15MP.pdf
Availability of R87F-A4A15MP
QUANTITY
R87F-A4A15MP Order Process
Ship out your order
Specifications of R87F-A4A15MP
Internal Part NumberEIS-R87F-A4A15MP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesR87F
Voltage - Rated200VAC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38mm W
Width*
Air Flow77.7 CFM (2.20m³/min)
Static Pressure0.255 in H2O (63.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise39 dB
Power (Watts)15.0W
RPM2450 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
ApprovalsCSA, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.090A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePolycarbonate (PC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R87F-A4A15MP
Related LinksR87F-A, R87F-A4A15MP Datasheet, Omron Distributor
R87F-A4A15MP Details Description
Related parts for R87F-A4A15MP
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.41A 100 MOHM datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BIT HEX 5/32" 1.14" 10/PK datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.15 OHM 1% 300W datasheet.pdf