Omron Automation & Safety R88M-G1K530T-BS2
R88M-G1K530T-BS2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-G1K530T-BS2
Manufacturer
Product Category
Motors - AC, DC
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 1.5KW
Datasheet Download
R88M-G1K530T-BS2.pdf
Availability of R88M-G1K530T-BS2
QUANTITY
R88M-G1K530T-BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-G1K530T-BS2
Internal Part NumberEIS-R88M-G1K530T-BS2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyMotors - AC, DC
SeriesOMNUC G
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.94" (100.00mm)
Diameter - Shaft0.748" (19.00mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing4.53" (115.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake, Key
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)675.5 / 4770
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction RatioNone
Voltage Range-
Power (Watts)1.5kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-G1K530T-BS2
Related LinksR88M-G1K, R88M-G1K530T-BS2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-G1K530T-BS2 Details Description
Related parts for R88M-G1K530T-BS2
RES 30.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 8SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf