Omron Automation & Safety R88M-G1K530T-O
R88M-G1K530T-O picture photo
Mfg. Part Number
R88M-G1K530T-O
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS OS 1.5KW 200V
Datasheet Download
R88M-G1K530T-O.pdf
Availability of R88M-G1K530T-O
QUANTITY
R88M-G1K530T-O Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-G1K530T-O
Internal Part NumberEIS-R88M-G1K530T-O
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.94" (100.00mm)
Diameter - Shaft0.748" (19.00mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing4.53" (115.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Oil Seal
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)675.5 / 4770
Voltage Range-
Power (Watts)1.5kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-G1K530T-O
Related LinksR88M-G1, R88M-G1K530T-O Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-G1K530T-O Details Description
Related parts for R88M-G1K530T-O
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
ENCODER MECH ILL 12MM RE/GR/BU datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 5V datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf