Omron Automation & Safety R88M-G2K010T-BO
R88M-G2K010T-BO picture photo
Mfg. Part Number
R88M-G2K010T-BO
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK OS 2KW
Datasheet Download
R88M-G2K010T-BO.pdf
Availability of R88M-G2K010T-BO
QUANTITY
R88M-G2K010T-BO Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-G2K010T-BO
Internal Part NumberEIS-R88M-G2K010T-BO
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM1000 RPM
Diameter - Body6.93" (176.00mm)
Diameter - Shaft1.38" (35.00mm)
Length - Shaft and Bearing3.15" (80.00mm)
Mounting Hole Spacing7.87" (200.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake, Oil Seal
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)2704.8 / 19100
Voltage Range-
Power (Watts)2kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-G2K010T-BO
Related LinksR88M-G2, R88M-G2K010T-BO Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-G2K010T-BO Details Description
Related parts for R88M-G2K010T-BO
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.04K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 396 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CGHV27200 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 POLYSTYRENE 10MM datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
2X26P MOD2 STIFTLEI datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf