Omron Automation & Safety R88M-GP20030S-OS2
R88M-GP20030S-OS2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-GP20030S-OS2
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 200W
Datasheet Download
R88M-GP20030S-OS2.pdf
Availability of R88M-GP20030S-OS2
QUANTITY
R88M-GP20030S-OS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-GP20030S-OS2
Internal Part NumberEIS-R88M-GP20030S-OS2
TypeServo AC
Voltage - Rated100VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.15" (80.00mm)
Diameter - Shaft0.433" (11.00mm)
Length - Shaft and Bearing1.18" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing3.54" (90.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Key, Oil Seal
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)90.6 / 640
Voltage Range-
Power (Watts)200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-GP20030S-OS2
Related LinksR88M-GP2, R88M-GP20030S-OS2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-GP20030S-OS2 Details Description
Related parts for R88M-GP20030S-OS2
IC SWITCH DPDT 5GHZ 10-TSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.86A 80 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 10POS 6MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 250W datasheet.pdf