Omron Automation & Safety R88M-K10030H-B
R88M-K10030H-B picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K10030H-B
Manufacturer
Product Category
Motors - AC, DC
Brief Description
MOTOR SERVO AC BK INC 100W 230V
Datasheet Download
R88M-K10030H-B.pdf
Availability of R88M-K10030H-B
QUANTITY
R88M-K10030H-B Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K10030H-B
Internal Part NumberEIS-R88M-K10030H-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyMotors - AC, DC
SeriesAccurax G5
TypeServo AC
Voltage - Rated230VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body1.57" (40.00mm)
Diameter - Shaft0.339" (8.60mm)
Length - Shaft and Bearing0.984" (25.00mm)
Mounting Hole Spacing1.81" (46.00mm)
FeaturesBrake, Incremental Encoder
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)45.3 / 320
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction RatioNone
Voltage Range-
Power (Watts)100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K10030H-B
Related LinksR88M-K1, R88M-K10030H-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K10030H-B Details Description
Related parts for R88M-K10030H-B
IC REG BUCK ADJ 1A 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD TERMINAL STD TURRET 50POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 6A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 9' PURPLE datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A 8SON datasheet.pdf