Omron Automation & Safety R88M-K1K030T-B
R88M-K1K030T-B picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K1K030T-B
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK 1KW 230V
Datasheet Download
R88M-K1K030T-B.pdf
Availability of R88M-K1K030T-B
QUANTITY
R88M-K1K030T-B Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K1K030T-B
Internal Part NumberEIS-R88M-K1K030T-B
TypeServo AC
Voltage - Rated230VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.94" (100.00mm)
Diameter - Shaft0.772" (19.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing4.53" (115.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)450.3 / 3180
Voltage Range-
Power (Watts)1kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K1K030T-B
Related LinksR88M-K1, R88M-K1K030T-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K1K030T-B Details Description
Related parts for R88M-K1K030T-B
VARISTOR 21V 30A 0805 datasheet.pdf
IC SNGL 2TO1 DATA SELECT 8-DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
RES 7 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 29000UF 35V SCREW datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
DISPOSABLE COVERALL 1=20 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf