Omron Automation & Safety R88M-K1K520C-S2
R88M-K1K520C-S2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K1K520C-S2
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS K 1.5KW 400V
Datasheet Download
R88M-K1K520C-S2.pdf
Availability of R88M-K1K520C-S2
QUANTITY
R88M-K1K520C-S2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K1K520C-S2
Internal Part NumberEIS-R88M-K1K520C-S2
TypeServo AC
Voltage - Rated400VAC
RPM2000 RPM
Diameter - Body5.12" (130.00mm)
Diameter - Shaft0.890" (22.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing6.50" (165.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Key
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)1013.9 / 7160
Voltage Range-
Power (Watts)1.5kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K1K520C-S2
Related LinksR88M-K1, R88M-K1K520C-S2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K1K520C-S2 Details Description
Related parts for R88M-K1K520C-S2
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 25V 0805 datasheet.pdf
IC RCV RS232 QUAD 120KBPS 14DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.3KV 1A DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MET HDR SIG 5RX1M PF datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 50MHZ 8VDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT PINS datasheet.pdf