Omron Automation & Safety R88M-K1K520H-OS2
R88M-K1K520H-OS2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K1K520H-OS2
Brief Description
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 1.5KW
Datasheet Download
R88M-K1K520H-OS2.pdf
Availability of R88M-K1K520H-OS2
QUANTITY
R88M-K1K520H-OS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K1K520H-OS2
Internal Part NumberEIS-R88M-K1K520H-OS2
TypeServo AC
Voltage - Rated230VAC
RPM2000 RPM
Diameter - Body5.12" (130.00mm)
Diameter - Shaft0.890" (22.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing6.50" (165.00mm)
FeaturesIncremental Encoder, Key, Oil Seal
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)1013.9 / 7160
Voltage Range-
Power (Watts)1.5kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K1K520H-OS2
Related LinksR88M-K1K, R88M-K1K520H-OS2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K1K520H-OS2 Details Description
Related parts for R88M-K1K520H-OS2
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65072-430 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 250V X7T 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.1A 470 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf