Omron Automation & Safety R88M-K1K530H-S2
R88M-K1K530H-S2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K1K530H-S2
Brief Description
MOTOR SERVO AC KEY 1.5KW 230V
Datasheet Download
R88M-K1K530H-S2.pdf
Availability of R88M-K1K530H-S2
QUANTITY
R88M-K1K530H-S2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K1K530H-S2
Internal Part NumberEIS-R88M-K1K530H-S2
TypeServo AC
Voltage - Rated230VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.94" (100.00mm)
Diameter - Shaft0.772" (19.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing4.53" (115.00mm)
FeaturesIncremental Encoder, Key
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)675.5 / 4770
Voltage Range-
Power (Watts)1.5kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K1K530H-S2
Related LinksR88M-K1, R88M-K1K530H-S2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K1K530H-S2 Details Description
Related parts for R88M-K1K530H-S2
HEX KEY L SHAPE 5/16" 3.86" datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 8A TO263AB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC384LP4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W T18 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES 14K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf