Omron Automation & Safety R88M-K2K010C-BS2
R88M-K2K010C-BS2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K2K010C-BS2
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 2KW
Datasheet Download
R88M-K2K010C-BS2.pdf
Availability of R88M-K2K010C-BS2
QUANTITY
R88M-K2K010C-BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K2K010C-BS2
Internal Part NumberEIS-R88M-K2K010C-BS2
TypeServo AC
Voltage - Rated400VAC
RPM1000 RPM
Diameter - Body6.93" (176.00mm)
Diameter - Shaft1.40" (35.60mm)
Length - Shaft and Bearing3.15" (80.00mm)
Mounting Hole Spacing7.87" (200.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake, Key
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)2704.8 / 19100
Voltage Range-
Power (Watts)2kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K2K010C-BS2
Related LinksR88M-K2K, R88M-K2K010C-BS2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K2K010C-BS2 Details Description
Related parts for R88M-K2K010C-BS2
RES SMD 402 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf