Omron Automation & Safety R88M-K2K020T-BOS2
R88M-K2K020T-BOS2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K2K020T-BOS2
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 2KW
Datasheet Download
R88M-K2K020T-BOS2.pdf
Availability of R88M-K2K020T-BOS2
QUANTITY
R88M-K2K020T-BOS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K2K020T-BOS2
Internal Part NumberEIS-R88M-K2K020T-BOS2
TypeServo AC
Voltage - Rated230VAC
RPM2000 RPM
Diameter - Body5.12" (130.00mm)
Diameter - Shaft0.890" (22.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing6.50" (165.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake, Key, Oil Seal
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)1352.4 / 9550
Voltage Range-
Power (Watts)2kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K2K020T-BOS2
Related LinksR88M-K2K, R88M-K2K020T-BOS2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K2K020T-BOS2 Details Description
Related parts for R88M-K2K020T-BOS2
CONN HEADER 10POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 4W 26V 7MA SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 16V 1206 datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 243V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A CP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 2BKN/50 AR UC datasheet.pdf