Omron Automation & Safety R88M-K3K010T-BS2
R88M-K3K010T-BS2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K3K010T-BS2
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 3KW
Datasheet Download
R88M-K3K010T-BS2.pdf
Availability of R88M-K3K010T-BS2
QUANTITY
R88M-K3K010T-BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K3K010T-BS2
Internal Part NumberEIS-R88M-K3K010T-BS2
TypeServo AC
Voltage - Rated230VAC
RPM1000 RPM
Diameter - Body6.93" (176.00mm)
Diameter - Shaft1.40" (35.60mm)
Length - Shaft and Bearing3.15" (80.00mm)
Mounting Hole Spacing7.87" (200.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake, Key
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)4064.3 / 28700
Voltage Range-
Power (Watts)3kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K3K010T-BS2
Related LinksR88M-K3K, R88M-K3K010T-BS2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K3K010T-BS2 Details Description
Related parts for R88M-K3K010T-BS2
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SOIC datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP DBL SIDE CLR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf