Omron Automation & Safety R88M-K5K030C-B
R88M-K5K030C-B picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K5K030C-B
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK 5KW 400V
Datasheet Download
R88M-K5K030C-B.pdf
Availability of R88M-K5K030C-B
QUANTITY
R88M-K5K030C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K5K030C-B
Internal Part NumberEIS-R88M-K5K030C-B
TypeServo AC
Voltage - Rated400VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body5.12" (130.00mm)
Diameter - Shaft0.969" (24.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.56" (65.00mm)
Mounting Hole Spacing6.50" (165.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)2251.6 / 15900
Voltage Range-
Power (Watts)5kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K5K030C-B
Related LinksR88M-K5, R88M-K5K030C-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K5K030C-B Details Description
Related parts for R88M-K5K030C-B
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 11 BLK datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 4.6A 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 234 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A TSOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 120MA 7 OHM SMD datasheet.pdf