Omron Automation & Safety R88M-K60020C-B
R88M-K60020C-B picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K60020C-B
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK 600W 400V
Datasheet Download
R88M-K60020C-B.pdf
Availability of R88M-K60020C-B
QUANTITY
R88M-K60020C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K60020C-B
Internal Part NumberEIS-R88M-K60020C-B
TypeServo AC
Voltage - Rated400VAC
RPM2000 RPM
Diameter - Body3.94" (100.00mm)
Diameter - Shaft0.772" (19.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing4.53" (115.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)405 / 2860
Voltage Range-
Power (Watts)600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K60020C-B
Related LinksR88M-K6, R88M-K60020C-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K60020C-B Details Description
Related parts for R88M-K60020C-B
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 2KV R7 NONSTND datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 51MA 65 OHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP LEFT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf