Omron Automation & Safety R88M-K60020C-BOS2
R88M-K60020C-BOS2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K60020C-BOS2
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 600W
Datasheet Download
R88M-K60020C-BOS2.pdf
Availability of R88M-K60020C-BOS2
QUANTITY
R88M-K60020C-BOS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K60020C-BOS2
Internal Part NumberEIS-R88M-K60020C-BOS2
TypeServo AC
Voltage - Rated400VAC
RPM2000 RPM
Diameter - Body3.94" (100.00mm)
Diameter - Shaft0.772" (19.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing4.53" (115.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake, Key, Oil Seal
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)405 / 2860
Voltage Range-
Power (Watts)600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K60020C-BOS2
Related LinksR88M-K60, R88M-K60020C-BOS2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K60020C-BOS2 Details Description
Related parts for R88M-K60020C-BOS2
CAP FILM 4700PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 100KHZ 8SO datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ A CODED 0.3 datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 900V RADIAL datasheet.pdf