Omron Automation & Safety R88M-K90010C-BS2
R88M-K90010C-BS2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K90010C-BS2
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 900W
Datasheet Download
R88M-K90010C-BS2.pdf
Availability of R88M-K90010C-BS2
QUANTITY
R88M-K90010C-BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K90010C-BS2
Internal Part NumberEIS-R88M-K90010C-BS2
TypeServo AC
Voltage - Rated400VAC
RPM1000 RPM
Diameter - Body5.12" (130.00mm)
Diameter - Shaft0.890" (22.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing5.71" (145.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake, Key
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)1216.4 / 8590
Voltage Range-
Power (Watts)900W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K90010C-BS2
Related LinksR88M-K90, R88M-K90010C-BS2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K90010C-BS2 Details Description
Related parts for R88M-K90010C-BS2
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10 PG29 datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 125VAC 2AG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY BCD 10-POS SIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
PANEL STEEL 28.2 X 10.2" datasheet.pdf
CONN IDC 7POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
CONN FEMALE TERMINAL 16-18AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 1506 datasheet.pdf