Omron Automation & Safety R88M-K90010F-B
R88M-K90010F-B picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K90010F-B
Brief Description
MOTOR SERVO AC BK INC 900W 400V
Datasheet Download
R88M-K90010F-B.pdf
Availability of R88M-K90010F-B
QUANTITY
R88M-K90010F-B Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K90010F-B
Internal Part NumberEIS-R88M-K90010F-B
TypeServo AC
Voltage - Rated400VAC
RPM1000 RPM
Diameter - Body5.12" (130.00mm)
Diameter - Shaft0.890" (22.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing5.71" (145.00mm)
FeaturesBrake, Incremental Encoder
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)1216.4 / 8590
Voltage Range-
Power (Watts)900W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K90010F-B
Related LinksR88M-K9, R88M-K90010F-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K90010F-B Details Description
Related parts for R88M-K90010F-B
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 1.3KVDC RAD 4LD datasheet.pdf
RED SPRING CONNECTOR datasheet.pdf
RAIN HOOD USE W/ PF50 60 70 65 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HAN MODUL ELISA IN 0...100 C M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf