Omron Automation & Safety R88M-K90010T-B
R88M-K90010T-B picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K90010T-B
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK 900W 230V
Datasheet Download
R88M-K90010T-B.pdf
Availability of R88M-K90010T-B
QUANTITY
R88M-K90010T-B Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K90010T-B
Internal Part NumberEIS-R88M-K90010T-B
TypeServo AC
Voltage - Rated230VAC
RPM1000 RPM
Diameter - Body5.12" (130.00mm)
Diameter - Shaft0.890" (22.60mm)
Length - Shaft and Bearing2.17" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing5.71" (145.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)1216.4 / 8590
Voltage Range-
Power (Watts)900W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K90010T-B
Related LinksR88M-K9, R88M-K90010T-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K90010T-B Details Description
Related parts for R88M-K90010T-B
IC CPU SUPRV 64K EE RST LO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
KIT DESIGN FOR DS26503 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.2A 240 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
OSC CMEMS 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf