Omron Automation & Safety R88M-WP1K530H-BS1
R88M-WP1K530H-BS1 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-WP1K530H-BS1
Brief Description
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 1.5KW
Datasheet Download
R88M-WP1K530H-BS1.pdf
Availability of R88M-WP1K530H-BS1
QUANTITY
R88M-WP1K530H-BS1 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-WP1K530H-BS1
Internal Part NumberEIS-R88M-WP1K530H-BS1
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body4.72" (120.00mm)
Diameter - Shaft0.772" (19.60mm)
Length - Shaft and Bearing1.57" (40.00mm)
Mounting Hole Spacing5.71" (145.00mm)
FeaturesBrake, Incremental Encoder, Key
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)675.5 / 4770
Voltage Range-
Power (Watts)1.5kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-WP1K530H-BS1
Related LinksR88M-WP1, R88M-WP1K530H-BS1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-WP1K530H-BS1 Details Description
Related parts for R88M-WP1K530H-BS1
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 100' datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 5% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 66MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 6M ADJ, 220VAC datasheet.pdf