Omron Automation & Safety R88M-WP40030T-W
R88M-WP40030T-W picture photo
Mfg. Part Number
R88M-WP40030T-W
Manufacturer
Product Category
Motors - AC, DC
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS WP 400W 200V
Datasheet Download
R88M-WP40030T-W.pdf
Availability of R88M-WP40030T-W
QUANTITY
R88M-WP40030T-W Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-WP40030T-W
Internal Part NumberEIS-R88M-WP40030T-W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyMotors - AC, DC
SeriesOMNUC W
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.15" (80.00mm)
Diameter - Shaft0.575" (14.60mm)
Length - Shaft and Bearing1.18" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing3.54" (90.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Waterproof
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)179.8 / 1270
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction RatioNone
Voltage Range-
Power (Watts)400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-WP40030T-W
Related LinksR88M-WP, R88M-WP40030T-W Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-WP40030T-W Details Description
Related parts for R88M-WP40030T-W
RES SMD 5.6K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
KIT DEMO PICDEM Z MRF24J40 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PANEL MNT CRIMP datasheet.pdf
TERMINAL STRAP 10.19" LENGTH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 169 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC OP AMP/COMP/REF SS LP 8-UMAX datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 36W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf