| Internal Part Number | EIS-R8A77230C400BG | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | SuperH® SH7780 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | SH-4A | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 400MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SSU, USB | |
| Peripherals | DMA, LCD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 162 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 16K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.1 V ~ 1.3 V | |
| Data Converters | A/D 4x10b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 449-FBGA | |
| Supplier Device Package | 449-FBGA (21x21) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | R8A77230C400BG | |
| Related Links | R8A7723, R8A77230C400BG Datasheet, Renesas Electronics America Distributor | |
 | 5510209 | LED 3MM RT ANG HI EFF GRN PC MNT | datasheet.pdf | |