E-Switch RA111E1100
RA111E1100 picture photo
Mfg. Part Number
RA111E1100
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Datasheet Download
RA111E1100.pdf
Availability of RA111E1100
QUANTITY
RA111E1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of RA111E1100
Internal Part NumberEIS-RA111E1100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesRA1, LAMB
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.40mm x 13.10mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RA111E1100
Related LinksRA111, RA111E1100 Datasheet, E-Switch Distributor
RA111E1100 Details Description
Related parts for RA111E1100
FUSE PTC RESETTABLE .4A HOLD datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA SMD datasheet.pdf
IC BUS TXRX 16BIT 3-ST 48-SSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION KSZ8695P-MMB datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
EMITTER UV 365NM 700MA 2SMD datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 3 PHASE 400NH 10A datasheet.pdf