Powerex Inc. RA204020XX
RA204020XX picture photo
Mfg. Part Number
RA204020XX
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 4KV 2000A POWRDISC
Datasheet Download
RA204020XX.pdf
Availability of RA204020XX
QUANTITY
RA204020XX Order Process
Ship out your order
Specifications of RA204020XX
Internal Part NumberEIS-RA204020XX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)4000V (4kV)
Current - Average Rectified (Io)2000A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.45V @ 3000A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25µs
Current - Reverse Leakage @ Vr200mA @ 4000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AD
Supplier Device PackagePow-R-Disc
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RA204020XX
Related LinksRA204, RA204020XX Datasheet, Powerex Inc. Distributor
RA204020XX Details Description
Related parts for RA204020XX
IC DAC 16BIT SERIAL IN 16SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A 4SSON datasheet.pdf
SHAFT 5.9" FOR DISCONNECT SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER 2 POS 2.54MM TH datasheet.pdf
CONN HEADER PA 15POS TOP SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 28K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 100' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 9.5A TO220 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf