Recom Power RAC02-24SE/277/W
RAC02-24SE/277/W picture photo
Mfg. Part Number
RAC02-24SE/277/W
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 2W
Datasheet Download
RAC02-24SE/277/W.pdf
Availability of RAC02-24SE/277/W
QUANTITY
RAC02-24SE/277/W Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC02-24SE/277/W
Internal Part NumberEIS-RAC02-24SE/277/W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRAC02-SE/277/W
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)83mA
Power (Watts)2W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency76%
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension1.33" L x 0.96" W x 0.70" H (33.7mm x 24.4mm x 17.8mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC02-24SE/277/W
Related LinksRAC02-24, RAC02-24SE/277/W Datasheet, Recom Power Distributor
RAC02-24SE/277/W Details Description
Related parts for RAC02-24SE/277/W
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ6 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 43.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
KIT EVALUATION COG-T350MCQV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CURRENT TRANSDUCER 100A datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 410MW SOD123 datasheet.pdf